Jak powiększyć pamięć smartfona

Podczas codziennego użytkowania smartfona pamięć wewnętrzna kurczy się i kurczy, w pewnym momencie zauważasz, że pamięci jest za mało, aplikacje sygnalizują problemy, smartfon przestaje działać płynnie, a Ty tracisz cenny czas i nerwy. Zastanawiasz się czy można powiększyć pamięć smartfona? Oczywiście da się, w tym poradniku przedstawimy szybkie sposoby, na zwiększenie pamięci wewnętrznej w Twoim smartfonie.

Zainstaluj kartę SD

Karta SD to najprostszy sposób, aby szybko odciążyć pamięć wewnętrzną. Sposób przeznaczony dla wszystkich smartfonów wyposażonych w gniazdo microSD. Nie jest to idealne rozwiązanie, albowiem często będzie trzeba poświęcić drugą kartę SIM kosztem zainstalowania SD, część telefonów jednak oferuje zarówno funkcję Dual SIM, jak i możliwość zainstalowania karty SD. A co ze smartfonami pozbawionymi slotu SD? Jest również inny sposób, który opiszemy na końcu poradnika.

sd

Przed zakupem karty SD dokładnie sprawdź, jakie wielkości kart obsługuje Twój smartfon. Warto to zrobić, aby później nie pluć sobie w brodę. Po zakupie i umieszczeniu w smartfonie karty SD, system Android poprosi o jej sformatowanie. Karta standardowo powinna być już sformatowana i gotowa do użycia, lecz dla pełnej kompatybilności warto ją sformatować przed użyciem, w urządzeniu docelowym.

Możemy również skorzystać z funkcji integracji pamięci zewnętrznej z wewnętrzną. Taką funkcję oferuje nam już Android w wersji 6, w skrócie po sformatowaniu karty dostępna pamięć jest rozszerzana, wadą tego rozwiązania jest jednak brak możliwości przeniesienia karty na inne urządzenie, jest ona po prostu przywiązana do danego urządzenia, stanowi ona poniekąd integralną część pamięci danego smartfonu. Jednak jest to rozwiązanie, które może szybko rozwiązać nasz problem z brakiem pamięci wewnętrznej.

Przenoszenie gier i aplikacji na kartę pamięci

Kartę pamięci możesz wykorzystać w dwojaki sposób, albo całkowicie zintegrowaną z obecną pamięcią wewnętrzną, albo jako przenośną. Jeśli posiadasz dużo aplikacji i gier warto rozważyć przeniesienie choć części z nich na kartę pamięci. Możesz skorzystać z systemowego ustawienia, producenci smartfonów dostarczają oprogramowanie własne – z tej opcji również możesz skorzystać, aby przenieść aplikacje na kartę SD.

A co ze zdjęciami i filmami? Zdjęcia i filmy, szczególnie te nagrywane w rozdzielczości 4k, potrafią być bardzo duże szybko zapełniając dostępną przestrzeń, warto w ustawieniach aparatu pozmieniać ustawienia tak, aby zdjęcia i filmy był zawsze zapisywane na zainstalowanej karcie SD. Dzięki temu unikniesz problemów z szybkim zapełnieniem pamięci wewnętrznej.

chmurka

Korzystaj z zapisywania plików w chmurze

W dzisiejszych czasach dyski w chmurze nie są już luksusem, lecz standardem, z którego może skorzystać dowolny użytkownik. Google Drive, One Drive, Dropbox oraz wiele innych usługodawców, oferuje możliwość zapisywania plików na wirtualne dyski sieciowe. To rozwiązanie jest szczególnie polecane dla właścicieli smartfonów, które pozbawione są jakichkolwiek możliwości rozbudowywania pamięci wewnętrznej.

Zobacz inne wpisy...