Jaki wybrać laptop do użytku domowego – na co zwrócić uwagę podczas zakupu laptopa?

Ze względu na swoją mobilność, poręczność i duże możliwości, laptopy skutecznie wypierają komputery PC w zastosowaniach domowych. Tego typu urządzenia są wręcz stworzone do przeglądania zawartości sieci i multimedialnej rozrywki, ale tak samo dobrze radzą sobie z typową pracą biurową, a nawet kreatywną. Rozbudowana oferta rynkowa daje możliwość wyboru sprzętu idealnie dopasowanego do potrzeb użytkownika, ale paradoksalnie – wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Na co zwrócić uwagę, wybierając laptop do domu?

Zastanówmy się przez chwilę, jakie zadania stawiamy przed domowym komputerem? Przeglądanie stron www, bankowanie online, oglądanie filmów, od czasu do czasu nieskomplikowana gra i praca biurowa. To wszystko nie wymaga wyśrubowanych parametrów. Jeżeli jednak zależy nam na komfortowym i bezproblemowym użytkowaniu sprzętu, strategia wyboru w stylu „pierwszy lepszy, byle najtańszy” nie sprawdzi się.

Ekran i matryca

Nastawiając się na komfortową eksploatację w domowych warunkach, a jednocześnie chcąc zachować mobilność urządzenia, warto skupić się na modelach z ekranem o przekątnej między 13 a 14 cali. To bardzo dobry kompromis.

Wybrać komputer z matrycą TN czy IPS? Zdecydowanie warto dopłacić do drugiej z wymienionych technologii. Matryce TN są tanie, ale niska cena jest okupiona fatalnymi kątami widzenia i kiepską reprodukcją kolorów. Pod tym względem, matryce IPS wypadają znacznie korzystniej.

W typowych domowych zastosowaniach wystarczająca okaże się rozdzielczość HD lub HD+. Wyjątkiem są sytuacje, w których komputer ma służyć także do oglądania filmów. W takim przypadku, warto postawić na ekran full HD.

Procesor i pamięć RAM

Jednym z kluczowych parametrów komputerów przenośnych jest wydajność procesora. To właśnie ta cecha jest jedną z tych, które decydują o komforcie korzystania z zaawansowanych programów i o wygodzie pracy wielozadaniowej. Podstawowe jednostki AMD i Intel sprawdzą się w najprostszych zastosowaniach. Jeżeli jednak zdarza nam się wykorzystywać komputer do czegoś więcej, niż przeglądanie sieci, warto postawić na średniopółkowe modele. Topowe procesory poradzą sobie z nawet bardzo wymagającymi zadaniami, ale przeciętny użytkownik nigdy nie wykorzysta ich potencjału.

Kolejna rzecz, pamięć RAM. Aby laptop działał poprawnie, za absolutne minimum należy uznać 4 GB. Zalecamy skupić się na modelach wyposażonych w 8 GB RAM, które zapewniają względnie wysoki komfort użytkowania.

nowy laptop

Dysk twardy

Kolejna istotna cecha to dysk twardy. Nośniki HDD są najtańsze, ale zdarza się, że ich praca jest wyraźnie słyszalna, a prędkość zapisu i odczytu – raczej kiepska. Po drugiej stronie mamy dyski SSD – bezgłośne, szybkie jak błyskawica, ale dość kosztowne. Idealny kompromis? Dysk hybrydowy, który łączy zalety obu technologii.

Jeżeli chodzi o pojemność, każdy musi sam określić, jakiej przestrzeni potrzebuje. 500 GB to już dość komfortowa przestrzeń, ale podkreślamy – to kwestia mocno indywidualna.

Karta graficzna

Jeżeli użytkownik nie nastawia się na gaming i zaawansowaną obróbkę photo/video, kupowanie komputera z dedykowaną kartą graficzną nie ma sensu. Zintegrowana jednostka poradzi sobie ze wszystkimi codziennymi zadaniami, a nawet ze starszymi i niewymagającymi znacznej mocy obliczeniowej grami.

Zobacz inne wpisy...