Kiedy przesadzić dziecko do spacerówki?

Wielu młodych rodziców nie ukrywa, że nieustannie odliczają dni dzielące ich od zamiany stosowanej do tej pory gondoli na lekki wózek idealny do spacerów. Przemawia za tym choćby wygoda. Niestety, zmiana wózka budzi też spore obawy dotyczące bezpieczeństwa dziecka. Warto więc zadać sobie pytanie o to, kiedy przesadzić dziecko do spacerówki chcąc, aby taka zmiana przyniosła mu możliwie jak najwięcej korzyści.

Czy istnieje dobry czas?

Osoby, które zawodowo zajmują się opieką nad maluchami zwracają uwagę na to, że zamiana wózka głębokiego na spacerówkę jest kwestią silnie zindywidualizowaną. Wpływ ma na nią co najmniej kilka czynników, wśród których kluczowe znaczenie przypisuje się tempu, w jakim rozwija się dziecko. Przyjmuje się, że nie należy się spieszyć, a tym samym nie ma sensu przesadzać do spacerówki malucha mającego jeszcze problem z samodzielnym siedzeniem. Zwykle więc pierwsze próby podejmuje się między szóstym i siódmym miesiącem życia dziecka. Uważnie obserwując malucha można zresztą dostrzec pewne sygnały świadczące o tym, że wózek głęboki jest dla niego ograniczeniem. Świadczyć może o tym zarówno większa ruchliwość dziecka, jak i postępująca niechęć do spacerów w wózku wynikająca właśnie z tego, że wózek ogranicza swobodę ruchów.

Mniej oczywiste czynniki wpływające na zmianę wózka

Nie tylko wiek dziecka jest czynnikiem, który wpływa na przyspieszenie decyzji o zakupie spacerówki. Bardzo często jest ona podyktowana także zmieniającymi się warunkami pogodowymi. O ile jesienią, zimą i wczesną wiosną głęboki wózek sprawdza się znakomicie, o tyle wraz ze wzrostem temperatur ruchliwemu dziecku zwyczajnie jest w nim za gorąco. Nowoczesne wózki głębokie rozwiązują ten problem przynajmniej częściowo, bo są wyposażone w sprawny system wentylacji. Spacerówka nadal jest jednak wózkiem zdecydowanie bardziej przewiewnym. Dziecko doceni ją także dlatego, że spacerówka da mu możliwość obserwowania świata i uczenia się nowych rzeczy.

Jak wybrać pierwszą spacerówkę?

Choć spacerówka pozwala maluchowi poznawać świat, pierwszy wózek tego typu powinien mieć możliwość takiego rozłożenia go, aby dziecko mogło odpoczywać też w pozycji leżącej. Dzięki temu nic nie będzie mu stało na przeszkodzie także wtedy, gdy zechce wykorzystać spacer do tego, aby uciąć sobie drzemkę. Z tego samego powodu warto zastanowić się także nad modnymi ostatnio wózkami wielofunkcyjnymi 3w1. Ich zakup jest sporym wydatkiem. Decydując się na niego można cieszyć się jednak wózkiem, który będzie towarzyszyć maluchowi przez całe dzieciństwo – wygodnym, komfortowym i bezpiecznym.