Komputer stacjonarny- sposoby na jego wyciszenie

Praca komputera stacjonarnego często powoduje hałas, który z biegiem czasu może stać się dokuczliwy dla użytkownika zwłaszcza gdy spędza przy nim dużo czasu. Dzieje się to z różnych powodów, jednym z nich jest dysk twardy HDD występujący najczęściej w budowie komputera, który nie należy do najcichszych podzespołów, zdecydowanie jego praca jest głośniejsza niż w przypadku dysku SSD. Inną przyczyną mogą być wentylatory zamontowane jako metoda chłodząca komputer, które z powodu niskiej jakości pracują na wytężonych mocach co wpływa również na generowanie hałasu.

Powodów zbyt głośnej pracy komputera może być bardzo dużo, nie musi to wynikać tylko i wyłącznie z zamieszczonych wewnątrz podzespołów niemniej jednak często jest to przyczyną. Podłożem hałaśliwej pracy peceta zwłaszcza gdy zaczęła występować ona z upływem czasu może być również jego zanieczyszczenie szczególnie gdy nie był on czyszczony od zakupu. Nagromadzony kurz na elementach budowy komputera z pewnością nie wpływa na nie korzystnie tym samym doprowadzając do dodatkowego obciążenia ich pracy. W celu usunięcia zanieczyszczeń tam powstałych niezbędne jest użycie sprężonego powietrza znajdującego się w puszce ewentualnie do oczyszczenia wentylatorów można użyć pędzelków. Porządki te z pewnością nie zaszkodzą co więcej mogą wyciszyć pracę komputera. Jeżeli jednak metoda ta nie przyniesie pozytywnych rezultatów warto zastanowić się czy może nie lepiej będzie zainwestować w dodatkowe chłodzenie komputera.

Myśl o inwestycji często wywołuje u wielu nie potrzebną obawę przed poniesieniem dużych kosztów, wbrew pozorom aby uzyskać ciszę w domu oraz tym samym skuteczne chłodzenie komputera wystarczy czasem zainwestować maksymalnie do 150zł. Dobrym rozwiązaniem będzie wymiana dysku na SSD bowiem w dysku HDD talerze mechaniczne wykonują nieustanną pracę, podczas której są maksymalnie obciążone wprowadzając całą budowę komputera generując w ten sposób szum. Dysk SSD wpłynie korzystnie nie tylko wyciszając dotychczasowy hałas ze względu iż jego praca jest bezgłośna, przyśpieszy znacznie pracę systemu komputerowego oraz wpłynie na szybsze przesyłanie danych, plików czy otwieranie ulubionych gier.

Jeżeli jednak nie straszne są nam większe inwestycje i możemy sobie pozwolić na poniesienie większych kosztów to idealnym rozwiązaniem aby wyciszyć komputer będzie zakup chłodzenia wodnego, które za pomocą specjalnych kanalików w których przepływa ciecz odprowadzają ciepło zabezpieczając w ten sposób procesor oraz pozostałe podzespoły przed przegrzaniem. Jeżeli jesteśmy laikami w branży komputerowej decydując się jednak na takie rozwiązanie warto powierzyć instalacje oraz montaż fachowcom. Dzięki temu unikniemy zbędnej awarii wodnej o którą w tym przypadku bardzo łatwo, zyskamy natomiast dobrze zamontowane chłodzenie oraz upragnioną ciszę w domu. Obecnie ceny za chłodzenie wodne co prawda znacznie spadły w porównaniu do ubiegłych lat jednak nadal klasyfikują się na dosyć wysokim poziomie. Jego koszt waha się w przedziale od 300 do nawet 1000 złotych.

Pomocnych sposobów na wyciszenie komputera jest sporo, można również samodzielnie próbować dokonywać zmian za pomocą ustawień obrotów wentylatora nie mniej jednak należy posiadać do tego niezbędną wiedzę, co więcej w praktyce pomimo doświadczenia często kończy się jednak to niepowodzeniem. Z tego względu warto posłużyć się wcześniej wspomnianymi rozwiązaniami – dysk SSD lub chłodzenie chłodne z pewnością przyniosą oczekiwane rezultaty.

Autorem wpisu jest firma Optima MD z Częstochowy, która zajmuje się naprawą laptopów (więcej informacji tutaj) oraz serwisowaniem urządzeń biurowych tj. kserokopiarek, drukarek.

Zobacz inne wpisy...